Her på Hasselgård erklærede Brian sig rask fredag morgen.
Lørdag blev det derfor besluttet at re-etablere kaninburet, så kaninen ikke længere skulle bo i en hundeboks ude i “hotellet”. Det er nu ny-lavet med stærkt voliere-net hele vejen rundt, hvilket skulle kunne holde hundene ude et stykke tid. Kaninen er glad igen.
Lørdag var også dagen, hvor Emilie og jeg var forbi hobby-messen (udelukkende med scrapbooking) i Roskilde. www.scrap-a-mania.dk Det blev til masser af inspiration, hyggesnak og lidt julepapir og stempler til at hygge med.
Søndag formiddag når Brian er kørt til redningshunde-træning er det blevet en dejlig vane for mig at gå ud og nusse om gårdens andre hunde. Så der bliver friseret, børstet og klippet og top-hygget, hvis du spørger hundene. Sebastian var også med ude i “hotellet” og trænede med hundene. Prøv at se:
… og Quark udenfor lige bagefter:
det sidste billede (hvor Q lægger ørerne helt tilbage) er sjovt. Sådan ser han næsten altid ud når han tigger om at blive klappet… ![]()
Jeg har besluttet mig for at lave nogle screencasts til mine elever, hvor jeg indtaler og peger rundt i Photoshop for at vise dem, hvordan de fx kan lave et julekort med deres eget billede på. Skolen har lige investeret i dyre head-sets med mikrofon og sådan en kørte jeg afsted efter, hvilket resulterede i at jeg fik startet hele alarmen på skolen, da min kode ikke virkede
… og telefonnummeret til alarmselskabet (som står på alarmen) selvfølgelig heller ikke var korrekt… og headsetet ikke befandt sig på skolen… Virkelig veludført!
Jeg fik dog fat i headsetet og er nu igang med at installere den version af photoshop som bruges på skolen, så jeg kan lave gode screencasts til eleverne.

Skriv et svar